Започна проучване на владетелската резиденция – теренът пред източната фасада на жилищния дворец във Велики Преслав.
Работна група на "Възраждане” се срещна с председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Бойко Атанасов по повод цените на застраховките „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори и действията, които Комисията за финансов надзор (КФН) е предприела, съобщиха от партията.
От формацията са подготвили въпроси към служебния министър на транспорта и началника на КАТ във връзка с предоставяне на справка за нарушенията на таксиметрови шофьори за последните 5 години.
Това става след среща между представители на „Възраждане“ и недоволните таксиметрови шофьори, които протестираха вчера в София и в други градове у нас.
“От “Възраждане” предложихме на протестиращите още другата седмица да инициираме широко обсъждане и да внесем конкретни предложения за изменение на законодателството, с което ще се гарантир
Осемнадесет точки ще разгледат на днешното си редовно заседание на Общинския съвет (ОбС) Брезник. Основната част от тях са свързани с имотите, които са общинска собственост. Това е записано в публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на общината.
Съветниците ще разгледат докладни, касаещи добавяне на обекти в поименния списък на капиталовите разходи през тази година, както и актуализиране на списъка с пътуващите служители, работещи в администрацията.
Част от дневния ред на заседанието е и точка, свързана с участието на Община Брезник в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Брезник – Костинброд - Сливница“.
Съветниците ще разгледат още актуализирането на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост на Община Брезник за 2024 г. и Правилник за дейността на
На извънредно заседание днес Общинският съвет в Сапарева баня ще разгледа актуализация на инвестиционната програма в частта „Капиталови разходи“ от целева субсидия за 2024 год. Това съобщиха от Община Сапарева баня. Извънредното заседание ще бъде от 16:45 ч.
Промените се отнасят за 485 800 лв., които трябва да бъдат преразпределени заради ново изискване, според което неизразходвани средства от целевата държавна субсидия не могат да бъдат прехвърляни като преходен остатък за следващата година в общинския бюджет. Вносител на докладната е кметът на община Сапарева баня Калин Гелев.
Предстоящото заседание на Общинския съвет на Сапарева баня е второ извънредно за месеца. На предишното съветниците дадоха съгласие кметът Калин Гелев да подпише Меморандум за разбирателство по мегапроект с приоритетно национално значение: "Сапарева баня – Кюстендил – Бълга
Възрастна жена от търговищкото село Кралево е дала 10 000 лв. след телефонна измама, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР – Търговище.
Жертвата е 76-годишна самотно живееща жена. Вчера около 12:30 часа тя е получила обаждане на стационарния си телефон. Обяснено било, че неин роднина е пострадал при трудова злополука в работата си и са необходими средства за лечението му.
По данни на ОД на МВР – Търговище обаждащият се се е представил за полицейски служител. По този начин въвел в заблуждение възрастната жена, като нанесъл имотна вреда в размер на 10 000 лв.
По случая е образувано досъдебно производство по чл. 209, ал. 1 от Наказателния кодекс.
След проведени бързи действия по разследване от служители на ОД на МВР и на Районното управление в Търговище е установен мъж, който е съпричастен към реализираната
Цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева са иззети при акция в Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол. Това съобщиха на съвместен брифинг районният прокурор на Пловдив Петър Петров, зам.-районният прокурор и наблюдаващ досъдебното производство Димитър Пехливанов и главен инспектор Иван Иванов, началник-сектор "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП). Акцизът, който трябвало да се плати за цигарите, е 1,2 млн. лева.
Мъжете са арестувани на 19 ноември, когато в складова база в землището на село Скутаре е било установено как тир се товари с палети, за които е имало информация, че са цигари без бандерол. В камиона са били качени 5,8 къса цигари или 294 хил. кутии от две известни марки, попадащи във високия ценови клас на тютюневите изделия, каза
„Целият комплекс е интересен, тук е имало канцелария и верижна сграда. Тук е била и жилищната сграда на владетелската фамилия. Повече от 20 години вече се копае този обект. Първо с доц. Стойчо Бонев започнахме работата по обекта, а сега аз продължавам разкопките“. Това каза пред репортер в началото на започналите археологически проучвания на терена на старините във Велики Преслав д-р Радостина Благоева – ръководител на разкопките и уточни, че археологическите проучвания тази година са финансирани с близо 13 хил. лв. от Археологическия музей във Велики Преслав.
По думите най-голямата открита материална находка в района на разкопките е от 2016 година - сърцевидната апликация, златна, с клетъчен емайл, която е изложена в трезора на Археологическия музей във Велики Преслав. Според нея златните накити, с клетъчен емайл, са византийски, елитни накити, не са за масовото население и се предполага, че този накит е принадлежал на висша дама от владетелския кръг.
„Общо взето, сред повечето по-ефектни находки са печати от византийската администрация. Миналата година най-голямата ни находка и постижение беше откриването на печат на цар Иван Асен Втори, намерен в късно жилище, пак пред източната фасада на жилищния дворец. В края на столичния период в района се разполага и занаятчийски квартал, пак в тази част на вътрешния град. Открита е огромна производствена пещ, която е функционирала. Тя е била изградена в постройка, в близост до която са открити и жилища от 13-и век, съответно с дървени конструкции, огнищата, които са характерни за тези жилища“, отбеляза Благоева.
По думите в момента се проследяват стъпки (мястото, където е изградена съответната колоната – б.а.). „Идеята на проучванията тази година е да се проследи дали има ритъм, дали се преповтарят тези стъпки и се образува колонада около самата сграда. Такава колонада е разкрита пред западната фасада на жилищния дворец и след като миналата година открихме такава стъпка, сега идеята е да се проучи цялата източна фасада на източното лице на сградата, за да видим дали по същия начин е изградена колонада през определен интервал. Би трябвало, надявам се, да има стъпки и така да се образува колонадата, носещи арките", уточни археологът.
Самата сграда е централна зала, с мраморни плочи, с по три помещения в страни, с входно съоръжение в югозападната част. „По същия начин от юг има колонада, с порти. Именно това е и целта на сегашните разкопки, освен да проучим този производствен и занаятчийски квартал, който е от късното Средновековие, но и да проследим в дълбочина и да достигнем до столичния период, за да видим дали по всички страни сградата е била съоръжена с колонада“, допълни д-р Радостина Благоева.
Оряхово днес отбелязва 147 години от своето освобождение. То е свързано непосредствено с обсадата на Плевен, разказа директорът на Историческия музей в дунавския град Евгения Найденова.
„Когато започва обсадата, ген. Гурко решава, че превземането на укрепленията при Оряхово ще е от изключително значение, за да се прекъснат снабдителните връзки на османските войски. Той отделя румънски войски под командването на полк. Слъничану, които се отправят към Оряхово, заедно с руски части, командвани от ген. Майендорф“, посочи Найденова. Те пристигат в съседното на Оряхово село Селановци на 18 ноември и на 19 ноември започват движенията. Румънските войски нападат откъм с. Лесковец, а руските войски заемат позиция към Мизия, тогава Букьовци, за да отвличат вниманието. Основната битка се води от румънските войски. Целият ден е изпълнен със сражения, загиват над 150 войници и п
Депутатите излязоха в почивка от 30 минути, обявена от председателстващия заседанието Силви Кирилов.
Поради покачване на емоциите, обявявам почивка от 30 минути, каза той.
След като политическите сили представиха кандидатите си за председател на Народното събрание (общо четирима), започнаха и дебатите в пленарната зала, които продължиха около 3 часа. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" предложи да бъдат прекратени, а председателстващият заседанието Силви Кирилов даде почивка.
Габровските таксиметрови шофьори излязоха на протест и автошествие срещу високите цени на застраховката "Гражданска отговорност". Водачите на таксиметрови автомобили от Габрово се събраха в една от индустриалните зони на града и след като изразиха несъгласие срещу поскъпването, потеглиха на мирно автошествие.
„Излизаме заради въвеждането на високите цени за „Гражданска отговорност“, които в максималния си праг достигат 3000 лева, което е непосилно за всеки един човек в бранша. В Габрово има близо 200 таксиметрови автомобила, над половината сме тук, за да изразим своето несъгласие“, каза Светослав Николаев, таксиметров шофьор в Габрово и организатор на протеста.
Таксиметровите водачи ще преминат със своите автомобили през целия град, за да покажат своето несъгласие със ситуацията. „Смятаме, че автошествията няма да променят
Извънредно заседание на Общинския съвет в Перник ще се проведе днес. Една точка е включена в дневния му ред. Това става известно от официалната страница на местния законодателен орган.
Заседанието ще започне в 10:00 часа.
По време на него съветниците ще разгледат и гласуват докладна записка. Тя е от името на кмета Станислав Владимиров и касае корекция в поименния списък капиталовите разходи за тази година. Направените предложения няма да се отразят на общата им финансова рамка в размер на 41 887 099 лв., е пояснено още в документа.
Лошата инфраструктура, остарялата ВиК-мрежа, липсата на средства и хора в малките населени места са сред основните проблеми, които кметове на четири ловешки села откроиха на среща с журналисти в Националния пресклуб в Ловеч. Присъстваха Мариана Хитова, кмет на село Дойренци, Диана Василева, кмет на Деветаки, Антоанета Нанкова, кмет на Слатина и кметът на село Александрово Радослав Ганчев.
Мариана Хитова е шести мандат кмет на село Дойренци, което е второто по големина в общината. Тя открои като най-голям проблем лошата пътна инфраструктура и остарялата ВиК-мрежа. „Асфалтиране не е имало от социализма. ВиК-мрежата е на около 60 години, аварии има почти всяка седмица и това съвсем разби улиците“, посочи Хитова и не изключи вероятността скоро и в Дойренци да има режим на водата заради многобройните течове. Тя добави, че след закриването на училището много мл
Тя припомни, че в жилищния дворец на владетелската фамилия в старата българска столица са живели цар Симеон, роднините и наследниците му.